Всі уроки на цьому сайті.
http://narodna-osvita.com.ua/686-pdruchnik-mistectvo-5-klas-l-masol-skachati.html
Урок 23
Урок 22
Урок 21
Урок 20
Урок 19
Урок 18
Урок 17
Урок 4
Пісні родинного життя
Мистецтво в усіх своїх виявах завжди було пов’язане з повсякденним життям людей, які прикрашали одяг, житло, речі домашнього вжитку, співали пісень у свята і будні. Родинні свята — народження дитини, досягнення повноліття, весілля — відзначали весело й урочисто. Так виникали родинно-обрядові пісні.
Український весільний обряд — це барвисте і радісне родинне свято. Звісно, яке ж весілля без пісні? Вони супроводжують це свято на всіх його етапах від сватання і заручин до власне весілля, яке перетворюється на цікаве театралізоване дійство. Розігруються сценки (наприклад, запросини, розплітання коси, коровай, викуп нареченої), звучить яскрава музика. Мелодії пісень, які співають дівчата-подружки, прославляючи молодих і їхніх
батьків, немов струмки, переливаються дзвінкоголосими барвами.
Кири́ло Григо́рович Стеце́нко (*12 травня (24 травня за новим стилем) 1882, Квітки — †29 квітня 1922) — композитор, хоровий диригент і громадський діяч, протоієрей УАПЦ. Засновник Республіканської капели УНР.
Батько композитора і скрипаля Вадима Стеценка. Дід скрипаля Кирила Вадимовича Стеценка.
КирилоСтеценко. «Вечірня пісня»
Клод Ашіль Дебюссі́ (фр. Claude-Achille Debussy; * 22 серпня 1862 — † 25 березня 1918) — французький композитор, піаніст, диригент, музичний критик.
Писав у стилі, який називається імпресіонізмом, терміном, який він ніколи не любив. Дебюссі був не тільки одним з найзначніших французьких композиторів, але також однією з найзначніших фігур в музиці на рубежі XIX і XX століть; його музика є перехідною формою від пізньої романтичної музики до модернізму в музиці XX сторіччя.
КлодДебюссі. «Колискова слоника» із сюїти «Дитячий куточок»
Декоративно-ужиткове мистецтво.
З народними звичаями й традиціями пов’язані вироби декоративно-ужиткового ліистецтва. Упродовж віків сформувалися різноманітні художні ремесла: різьблення по дереву та кістці, розпис, вишивка, вибійка, кераміка, литво, карбування, плетіння, витинання. Кращі зразки українського декоративно-ужитко-вого мистецтва різних регіонів увібрали у свої візерунки, форми й кольори все багатство людської душі і народного таланту.
Д/З
1. Які пісні належать до родинно-обрядових?
2. У вільний час подивіться славнозвісну кінокомедію «Весілля в Малинівці». Зберіть інформацію про сучасний фестиваль весільних традицій, що започатковано в Малинівці, селі Чугуївського району на Харківщині.
3. Назвіть види декоративно-ужиткового мистецтва, найпоширенішими в українській народній творчості.
4. Домалювати орнаментальне оздоблення виробу за одним із варіантів: у квадраті — для хустини або у прямокутнику — для ковдри.
Урок 3
Календарно-обрядові пісні
Календарно-обрядові пісні почали втрачати зв’язок із давніми обрядами, підпорядковуючисв християнсвким святам. Зазвичай вони умовно об’єднуються в цикли: весняний, літній, осінній, зимовий.
Навесні дорослі й діти, збираючись на галявинах, співали веснянки та гаївки, водили ігри-хороводи. Влітку під час Зелених свят виконувалися русальні пісні, а на свято Івана Купала — купальські. З давніх-давен до нас дійшло це прекрасне літне свято Івана Купала. По закінченню жнив люди співали жниварські пісні.
До зимового циклу календарних пісень входять надзвичайно популярні в народі колядки і щедрівки. Вони приурочувалися до основних свят: колядки — до Різдва, а щедрівки — до Нового року. Раніше Різдвяні свята не можна було уявити без вертепу — народного українського лялькового театру. Зимовий цикл завершувався проводами зими — святом Масляної.
І́гор Нау́мович Шамо́ (*21 лютого 1925, Київ — †17 серпня 1982, Київ) — український композитор єврейського походження.
Заслужений діяч мистецтв України. Народний артист України. Лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, премії ім. М. Островського. Нагороджений орденом «Знак Пошани», медалями.
Ігор Шамо. «Ятранські ігри» (Заспів, № 11 «Тирлич, тирлич»)
Орнаментальні мотиви
Виконанайте орнамент у стрічці (аплікація)
Домалювати орнамент у стрічці (аплікація)
Урок 2
Музичне мистецтво стародавніх культур і цивілізацій
Шарль Каміль Сен-Санс (фр. Charles Camille Saint-Saëns; 9 жовтня 1835, Париж — 16 грудня 1921, Алжир) — французький композитор, органіст і піаніст, музичний критик і суспільний діяч. Член Інституту Франції (1881), почесний доктор Кембриджського університету (1893), почесний член Петербурзького відділення Російського музичного товариства (1909).
Клод Ашіль Дебюссі́ (фр. Claude-Achille Debussy; * 22 серпня 1862 — † 25 березня 1918) — французький композитор, піаніст, диригент, музичний критик.
Писав у стилі, який називається імпресіонізмом, терміном, який він ніколи не любив. Дебюссі був не тільки одним з найзначніших французьких композиторів, але також однією з найзначніших фігур в музиці на рубежі XIX і XX століть; його музика є перехідною формою від пізньої романтичної музики до модернізму в музиці XX сторіччя.
Клод Дебюссі.«Флейта Пана».
Миросла́в Миха́йлович Ско́рик (*13 липня 1938, Львів, Україна) — композитор і музикознавець, Герой України, народний артист України, лауреат премії ім. Т. Г. Шевченка, кандидат мистецтвознавства, співголова Спілки композиторів України в 2006–2010 роках, художній керівник Київської опери (з 2011). Внучатий племінник Соломії Крушельницької.
Мирослав Скорик.«Мелодія» (у виконанні на флейті).
Образотворче мистецтво стародавніх культур і цивілізацій
Мистецтво стародавніх культур і цивілізацій мало величезний вплив на подальший розвиток художньої творчості.
Прекрасні творіння античних архітекторів і скульпторів називають класичними — тобто зразковими, їх наслідували митці наступних епох.
Намалюйте біноклевидну посудину трипільської культури. Прикрасьте її одним із запропонованих варіантів орнаменту: 1 — рослинний;
2 — зооморфний (тобто із зображенням тварин).
Д/З1. Який музичний інструмент е символом мистецтва? Поцікавтеся, на гербі якої країни зображена арфа.
2. Самостійно дійзнайтеся про музичні твори, присвячені культурі СтародавньоїТреції, ознайомтеся із тим, який найбільше зацікавив своєю тематикою.
3. Розкажіть про особливості архітектурних споруд Єгипту.
4. Здійсніть віртуальні екскурсії до музеїв Трипільської культури на Київщині (наприклад, «Прадавня Аратта — Україна»: http://aratta-ukraine.com/sacred_ua.php?id=41).
5. Закінчіть біноклевидну посудину трипільської культури. Прикрасьте її одним із запропонованих варіантів орнаменту: 1 — рослинний;
2 — зооморфний (тобто із зображенням тварин).
Урок 1
Як виникло музичне мистецтво
Олів'є́ Мессіа́н (фр. Olivier Messiaen; *10 грудня 1908, Авіньйон, Франція — †27 квітня 1992, Париж) — французький композитор, органіст, музичний теоретик, педагог.
Життя і творчість
Народився у французькому місті Авіньйон. Навчався музиці з 11 років. В 1930 закінчив Паризьку консерваторію (вчився у П. Дюка, М. Дюпре). В 1936 разом з композиторами Андре Жоліве, Д. Лесюром, І. Бодріє створив творче об'єднання «Молода Франція». Під час 2-ї світової війни в 1940-41 перебував у німецькому таборі для військовополонених (тут створено і виконано його «Квартет на кінець часу»). З 1942 професор Паризької консерваторії, серед його учнів — П'єр Булез, Карлгайнц Штокхаузен, Яніс Ксенакіс, Івонна Лоріо (дружина композитора) й інші.
Творчість Мессіана є самобутньою областю музики, яку важко віднести до жодного з напрямків. У своїх теоретичних працях («Техніка моєї музичної мови», 1944; «Трактат про ритм», 1948) Мессіан сформулював власні нові й складні композиційні принципи. У творах Мессіана знайшли відбиття теологічні ідеї і пошуки (фортепіанний цикл «Двадцять поглядів на немовля Ісуса», оркестрово-хоровий твір «Три маленькі літургії божественної присутності», обидва — 1944), вивчення традицій неєвропейських культур — індійської, японської, латиноамериканської (симфонія «Турангаліла», 1948, й ін.), захоплення орнітологією («Каталог птахів» для фортепіано, ударних і духових, зошити 1 — 7, 1956-58, та ін.).
Концертував як органіст і піаніст (виконавець власних творів); блискучий імпровізатор.
П’єса «Екзотичні птахи»
О.Янушкевич «Веселкова пісня»
Як виникло образотворче мистецтво
Малювання тварини,
що спинилась на мить, тривожно вслухаючись у шерхіт листя (кольорові олівці)
Д/З
1. Що таке
гармонія? Поцікавтеся, які існують визначення цього слова. Занотуйте їх
у робочому зошиті, започаткуйте мистецький словничок. Прислухайтеся
на прогулянках до звуків довкілля, спробуйте відчути музику природи.2. Закінчити малюнок тварини, що спинилася на мить, тривожно вслухаючисьу шерхіт листя.
Мистецькі поради
- Оберіть формат аркуша відповідно до свого художнього задуму.
- Використовуючи допоміжні лінії, позначте загальну форму тварини, розмістить її в центрі композиції.
- Побудуйте фігуру тварин и, обведіть її контур.
- Передайте об’єм, намагаючись відтворити м’якість шерсті тварини.
- Створіть тло, яке нагадуватиме поверхню скелі.
- Художній образ — спосіб відтворення дійсності в мистецтві.
Немає коментарів:
Дописати коментар